вівторок, 5 квітня 2016 р.

МІШАНІ ЛІСИ (Полісся)

МІШАНІ ЛІСИ (Полісся) 
Мета: продовжити формувати уявлення учнів про природні зони України; розкрити значення вислову «мішані ліси», значення лісів для життя людей; ознайомити з рослинним і тваринним світом Полісся; розвивати вміння висловлювати власні думки; виховувати любов до рідної землі.
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Відповіді на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 134) 
2. Бесіда 
— Прочитайте розкидані склади. 
РОД ПРИ НА НА ЗО МІ НІ ША СИ ЛІ 
— Що таке природна зона? 
— Які природні зони виділяють на території України? 
а) Мішаних лісів, лісостепу, степу; 
б) тайги, лісостепу, степу; 
в) немає правильної відповіді. 
— Як ви розумієте зміст поняття «мішані ліси»? 
Бори — соснові ліси. 
Березняки — березові ліси. 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про природну зону мішаних лісів. 
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Розповідь учителя 
— Зона мішаних лісів розташована в Україні на півночі, займає близько 20 % території. Простягається з півночі на південь на 150–200 км. До неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей. Південна межа проходить по лінії Устилуг — Рівне — Шепетівка — Житомир — Київ — Ніжин — Батурин. 
Її поверхня є рівнинною. Землі перезволожені. Є болота і заболочені масиви. Тут протікають притоки Прип’яті: Горинь, Стир, Жерев, Уж, Тетерів; Десна з притоками. Є також кілька великих озер. 
На Поліссі видобувають корисні копалини — граніт, пісок, нафту, газ, торф. 
Зима в Поліссі м’яка, хмарна; весна — затяжна, сніг тане довго; літо — тепле, дощове. Зона є найбільш зволоженою рівнинною територією України. 
У мішаних лісах можна виділити п’ять ярусів. 
Перший ярус утворюють світлолюбні дерева з широкими листовими пла- стинками, з ажурною кроною, яка пропускає багато світла. Це такі дерева, як дуб звичайний, сосна, клен гостролистий, ясен звичайний, липа серцелиста, осика. 
Другий ярус утворюють низькорослі, тіньовитривалі дерева: груша звичайна, черемха звичайна, береза бородавчаста, клен польовий, клен татарський, дика яблуня, граб звичайний, в’яз шорсткий. 
Третій ярус утворюють кущі. Найбільш характерними є ліщина звичайна, шипшина собача, свидина кров’яна, бруслина бородавчаста, бруслина європейська, терен звичайний, калина звичайна, вовчі ягоди, бузина чорна та червона, глід криваво-червоний, вишня степова. Життя чагарників під пологом лісу має низку особливостей. Цвітіння відбувається після того, як ліс укриється листям. Більшість кущів пристосовані до запилення комахами, тому що вітрів у нижньому ярусі майже не буває і несений вітром пилок затримується на листках. Квітки лісових кущів забарвлені у білий колір, який приваблює комах у півтемряві, а плоди поширюються тваринами.
Четвертий ярус утворюють трав’янисті рослини: проліска сибірська, ряст, анемона жовтецева, пшінка весняна, тюльпан дібровний, копитень європейський, дзвоники персиколисті, фіалка шершава, мати-й-мачуха, конвалія зви-чайна, купина лікарська, орляк звичайний, хвощ лісовий, герань лісова, фіалка триколірна, чистотіл звичайний, звіробій звичайний, деревій звичайний тощо.
П’ятий ярус утворюють мохи, лишайники, гриби. Мохи та лишайники не утворюють суцільного покриву, а зустрічаються на деревах, ґрунті, пеньках. Лишайники не люблять забрудненого повітря. Вони не мають коренів і всю поживу дістають з повітря, іноді з субстрату, на якому примостилися.
Фауна зони мішаних лісів — це тварини лісу, а також луків і боліт. Тут мешкають лось, козуля, кабан, олень благородний, білка, лісова куниця, борсук, вовк, лисиця.
Борсук — прекрасний будівельник, знищує багато комах — шкідників лісу.
Бобер — гризун, свою хатку будує над водою, а вхід завжди облаштовує під водою.
Лисиця — цінний хутровий звір і винищувач шкідливих гризунів і комах.
З птахів поширені тетерук, рябчик, глухар, шпак, синиця, дрізд, дятел.
Глухар — холодними зимовими ночами заривається у сніг, а в люті морози майже весь день сидить у снігових норах. За розмірами нагадує свійську курку.
Соловей — невеликий оливково-бурий птах розміром з горобця, стрункий, у нього високі лапки, великі чорні очі, довгий хвіст, за гарний спів його називають «великий маестро».
З плазунів — гадюка звичайна, ящірка прудка, болотяна черепаха.
Тритони — досить поширений тритон звичайний. Весну і початок літа тритон проводить у воді, а потім переселяється на сушу, але тримається у вологих затінених місцях. Удень тритон ховається під опалим листям, поваленими деревами, а вночі виходить на пошуки їжі.
У лісі багато комах-шкідників (сосновий і непарний шовкопряди, вусачі-короїди), комарів, ґедзів.
2. Робота за підручником (с. 134–138)
Вправа «Мікрофон»
Учні відповідають на запитання на с. 134
— Як називають зону мішаних лісів?
— Де вона розташована?
— Які погодні умови у цій зоні?
— Що ви дізналися про водойми і ґрунти цієї зони?
— За малюнками 115, 116 розкажіть про рослини мішаних лісів.
— За малюнками 117, 118 розкажіть про тварин мішаних лісів.
— Чим займаються люди у зоні мішаних лісів?
— Розкажіть, про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 138
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ
1. Значення лісів для людини
— Гектар лісу протягом року очищує 18 млн кубічних метрів повітря. До того ж, він, ніби велетенський пилосос, забирає з повітря 36 тонн пилу. Тільки одне листяне дерево — бук — «виробляє» за годину 1 кг 700 г кисню. Денна продукція цього природного «кисневого заводу» може задовольнити потреби 64 чоловік.
Ліс — не тільки очисник повітря, але й годувальник.
Гектар лісу дає врожай їстівних грибів — у середньому до 80 кг, близько тонни малини і чорниці, журавлини та інших ягід, таку саму кількість лікарських рослин, а в насадженнях липи, білої акації, інших медоносів бджоли збирають з такої площі майже 300 кг меду.
Ліс — гігантський фільтр і активний учасник такого важливого процесу, як обмін газів у повітрі. Лісові насадження поглинають із повітря вуглекислий газ і збагачують його киснем. Підраховано, наприклад, що чотири дорослих дерева забезпечують добову норму кисню для однієї людини.
Оздоровче значення дерев полягає в очищенні повітря від пилу і шкідливих газів, які виробляють фабрики і заводи. У лісі практично немає пилу. В’яз, липа, бузок — найкращі збирачі пилу.
А чи чули ви що-небудь про фітонциди — небачені лісові «санітари»? Це літаючі захисні речовини, які виділяють рослини. Вони наділені здатністю подавляти ріст і розвиток хвороботворних мікробів, бактерій і грибів. Наприклад, збудники таких небезпечних хвороб, як туберкульоз, дизентерія, тиф, швидко гинуть під дією фітонцидів, які виділяють береза, черемха, дуб, клен, береза, осика, черемха, сосна, ялина, за 1,5–3 хвилини знищують небезпечні мікроби.
За даними ООН, щорічно на планеті вирубують понад 3 млрд кубічних метрів лісу. З порушенням кількості лісів виникає значна кількість ураганів, у горах починаються зсуви ґрунтів, від довгих і затяжних дощів, сніги лавинами сходять з гір у ріки, а гірські води сприятимуть значним повеням.
На всесвітньому екологічному форумі було ухвалено рішення щодо використання лісів та участі людей планети в «озелененні світу» і збереженні лісів.
1. Обласний центр України. (Житомир)
2. По засніженій галявці ходить хлопчик у білій майці. (Підсніжник)
3. Кущ, який росте в зоні мішаних лісів. (Шипшина)
4. Улітку сіренький,
А взимку біленький. 
Довгі вуха маю, 
До ліса стрибаю. (Заєць) 
5. Ґрунти у зоні мішаних лісів. (Болотяні) 
6. Дубово-соснові ліси. (Субори) 
7. Лікарська рослина. (Звіробій) 
8. Тварина мішаних лісів, яку взято під державну охорону. (Олень) 
9. Трав’яниста рослина, яка оплакує подругу весну. (Конвалія) 
10. Слово — синонім словосполучення «зона мішаних лісів». (Полісся) 
3. Гра «Так чи ні?» 
- Зона мішаних лісів займає північну частину України. Так чи ні? 
- Зона мішаних лісів займає південну частину України. Так чи ні? 
- У зоні мішаних лісів випадає мало дощів, часті посухи. Так чи ні? 
- У Поліссі багато річок, озер, лук, торфовищ. Так чи ні? 
- У Поліссі ростуть дуб, граб, береза, сосна, липа. Так чи ні? 
- У зоні мішаних лісів ростуть бамбук, пальма, кипарис. Так чи ні? 
- У зоні мішаних лісів живуть черепахи, ховрахи, орел степовий. Так чи ні? 
VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Яка частина України розташована у зоні мішаних лісів? (Північна частина) 
— Яким кольором позначено зону мішаних лісів? 
— Яку частину території займає зона мішаних лісів? (Зона мішаних лісів займає близько 20 % території України.) 
— Як інакше називають зону мішаних лісів? 
— Які області входять до зони мішаних лісів? (Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеликі території Львівської, Тернопільської, Хмельницької і Сумської областей) 
— Які тварини мешкають у зоні мішаних лісів? (Лось, козуля, кабан, вовк, білка, лисиця тощо) 
— Які птахи поширені на Поліссі? (Тетерук, глухар, синиця, шпак, дятел та ін.) 
— Назвіть представників плазунів Полісся. (Ящірка, гадюка, черепаха) 
— Які комахи поширені на Поліссі? (На Поліссі поширені шовкопряди, вусачі, комарі, ґедзі й ін.) 
— Яким є значення лісу для людей і природи? (Ліс має велике значення: він дарує людям свою неповторну красу і зміцнює здоров’я, є домівкою для тварин, рослин, дає житло, годує тварин.) 
— Як люди охороняють ліс? (У цій зоні створено Поліський заповідник з метою збереження рідкісних тварин і рослин.) 
— До яких наслідків призведе знищення лісів? (Якщо знищуватимуть ліси, повітря не буде очищуватися і ми житимемо у забрудненому середовищі.) 
— Чому ліси необхідно зберігати і відтворювати? (Тому що ліс очищує повітря від різних шкідливих речовин і дає нам чисте, свіже повітря.) 
— Які заповідники є в зоні мішаних лісів? (Поліський заповідник) 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Підручник (с. 134–138). 


Немає коментарів:

Дописати коментар