АЗОВСЬКЕ
МОРЕ
Мета:
розповісти учням про Азовське море; розвивати мислення, комунікативні навички;
виховувати бережливе ставлення до навколишнього середовища.
Хід
уроку
I.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II.
АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Відповіді
на запитання для повторення з рубрики «Перевір себе» (с. 124)
2. Гра
«Відповідності»
Озеро частина
океану, яка заглибилась у суходіл
Море великі
простори води, що вкривають земну поверхню
Океан водойма,
яка виникла у природних западинах на поверхні землі
3.
Фронтальна робота
— Продовжіть
речення.
Озерами
називають водойми, які...
— Чим озеро
відрізняється від ставка?
— Вода у
морях гірко-солона, в озерах вода також буває гірко-солоною. Чим же озера
відрізняються від морів?
— Для людини
річка мала і має велике значення. Чому ще в далеку давнину люди намагалися
поселитися поблизу річки? (Річка постачала питну воду, рибу, люди підстерігали
дичину біля водопою.)
—
Поміркуйте, звідки в морській воді беруться солі?
Якби всю
воду в океанах і морях випарувати, то залишилося б стільки солі, що розстеливши
її на суші, отримали б пласти заввишки понад 150 км.
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні
на уроці ви дізнаєтеся про Азовське море.
IV. ВИВЧЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Розповідь
учителя
Азовське
море — це мілководна водойма з плоским дном. Середня глибина його становить
8–10 м, а максимальна — 14 м. Рівень моря під впливом сильних вітрів і припливу
річкової води зазнає значних коливань. Вітри іноді відганяють воду від берега,
оголюючи дно моря.
Азовське
море є унікальним. Це своєрідний рибний розплідник, одна з найбагатших,
найпродуктивніших водойм світу. У морі мешкають безліч видів риб.
2. Робота за
підручником (с. 124–127)
Вправа
«Мікрофон»
Учні
відповідають на запитання на с. 124.
Працюють за
завданнями підручника на с. 125.
— Назвіть
рослини Азовського моря.
— Які риби
там мешкають?
— Яке
значення Азовського моря для людини?
— Що
забруднює Азовське море?
— Що ще
завдає шкоди цій цілющій водоймі?
— Які заходи
вживають для охорони вод Азовського моря і його узбережжя?
— Розкажіть,
про що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте
і запам’ятайте висновки на с. 127.
— Якими
словами ви збагатили на уроці свій словник?
3. Фізкультхвилинка
V.
УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ
1. Гра «Так
чи ні?»
- Вода —
найбільш поширена речовина на землі. (+)
- Вода є
усюди: в морях, океанах, у ґрунті, річках, повітрі. (+)
- Вода може
перебувати лише в двох станах. (–)
- Життя на
Землі можливе без води. (–)
- Вода
входить до складу живих організмів. (+)
- Водойми
бувають природними і штучними. (+)
-
Водосховище, ставок — це природні водойми. (–)
- Річка
Дніпро бере свій початок в Україні. (–)
- Дунай —
«інтернаціональна» річка. (+)
- Найбільшим
прісним озером України є озеро Ялпуг. (+)
- Азовське
море глибше за Чорне. (–)
- Водойми не
потребують охорони. (–)
2. Робота
над прислів’ями
Хоч море
велике, та вода не годиться.
Чекай з моря
погоди, то роса очі виїсть.
Нащо в море
воду лити, коли й так море повне.
Хоч річка і
невеличка, а береги ламає.
Коло річок
колодязів не копають.
Кожна жаба
своє болото хвалить.
У тихому
болоті чорти плодяться.
Витягни біду
з болота, а вона тобі на голову сяде.
З брудної
води ще ніхто чистим не вийшов.
Вода все
сполоще, крім лихого слова.
— Яке
прислів’я приховане в «алфавітній загадці»?
26, 19, 28
17, 19, 21, 7 3, 7, 16, 11, 15, 7,
23, 1 3, 19,
6, 1 18, 7 4, 19, 6, 11, 23, 31, 22, 33.
(Хоч море
велике, та вода не годиться.)
3. Гра
«П’ять речень»
Учні в п’яти
реченнях формулюють засвоєні на уроці знання.
VІ. ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ
— Що нового
ви дізналися на уроці?
VІІ. ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ
Підручник
(с. 124–127).
Немає коментарів:
Дописати коментар