ДЖАННІ РОДАРІ. ДОРОГА, ЩО НІКУДИ
НЕ ВЕЛА
Мета: ознайомити учнів із
життєвим і творчим шляхом Джанні Родарі, з його твором «Дорога, що нікуди не
вела»; вдосконалювати навички свідомого виразного читання; вчити аналізувати
прочитане, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати зв’язне мовлення учнів, творчу
уяву; виховувати наполегливість у досягненні мети.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Не урок, а справжнє свято,
Бо полинем у світи.
Мандруватимем завзято,
Юний друже, я і ти.
У поході будь уважним,
Добре думай, не спіши!
Знай, що вчитись завжди
важко,
Легше буде у житті!
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра
«Дощик»
Діти читають хором.
- Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше
(голосніше).
- Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше).
- Дощ припинився (читання припиняється).
Рак у річечку пірнув,
Раптом рибку ущипнув.
Раче, раче-небораче,
Ти щипнув, а рибка плаче.
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО
ЗАВДАННЯ
Робота в парах. Гра «Обличчям до
обличчя»
Учні в парах повертаються одне до
одного та переказують казку Г. К. Андерсена «Гидке каченя».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ
ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
— Який розділ ми зараз
вивчаємо?
— З якими казками
ознайомилися?
— Сьогодні ми ознайомимося ще з
однією казкою, автором якої є італійський письменник Джанні Родарі.
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ
НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Біографічна довідка
— 23 жовтня 1920 року, у
північно-італійському містечку Омен, у сім’ї власника маленької пекарні
народився хлопчик Джанні, якому судилося стати одним з найкращих казкарів
Італії. Його батько, Джузеппе Родарі, був главою численної родини і зовсім не
багатою людиною. Дитинство майбутнього казкаря минуло в люблячій сім’ї, але
народився він слабким і часто хворів. Потяг до малювання у Джанні був настільки
великим, що у свій час він навіть мріяв стати художником. Ще йому хотілося
стати майстром іграшок, щоб діти грали незвичайними механічними іграшками, які
ніколи б їм не набридали. Все життя він уважав, що іграшки для дітей настільки
ж важливі, як і книги. В іншому випадку діти просто не зможуть правильно
ставитися до навколишнього світу, не стануть добрими. Саме на сторінках
«Піоньере» у 1951 році з’явилася відома всім казка «Пригоди Цибуліно». Джанні
Родарі написав ще безліч казок, серед яких «Джельсоміно в країні брехунів»,
«Пригоди Блакитної Стріли», «Торт у небі», «Казки по телефону», але сам себе
вважав не письменником, а журналістом. Якщо вірити словам давньогрецького
мудреця про те, що люди живуть у написаних ними книгах, то Джанні Родарі житиме
вічно — у своїх прекрасних героях і в серцях дітей, які їх полюбили.
2. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання
учнями статті «Джанні Родарі»
— Де і коли народився Джанні
Родарі?
— Якою була його сім’я?
— Чим він захоплювався в
дитинстві?
— Які твори написав Джанні
Родарі?
— Чим цікава його збірка казок
«Казки по телефону»?
3. Фізкультхвилинка
4. Опрацювання казки Джанні
Родарі «Дорога, що нікуди не вела»
1) Читання казки комбінованим
способом (учитель — учні).
— Чи сподобалася вам казка?
— Які почуття вона у вас
викликала?
— Над чим примусила замислитись?
2) Словникова робота.
— До слів лівої колонки доберіть
тлумачення з правої колонки.
Сеньйора
те саме, що візник.
Околиця
увічливе називання, звертання до жінки в Іспанії.
Вигулькнув різко,
рвучко смикнув за щось.
Кучер
прикріплений з обох боків до вуздечки довгий ремінь, яким правлять
кіньми.
Шарпнув
раптово, швидко з’явився звідки-небудь, з-за чогось;
показався.
Віжки
ряд густо посаджених дерев, кущів, що утворюють загорожу.
Живопліт
віддалена від центру частина населеного пункту.
3) Читання тексту учнями
«ланцюжком».
4) Фізкультхвилинка.
У садку зеленому
Яблук нарвемо.
В кошики великі
Ми їх складемо.
Ручки хай потрудяться —
Буде нелегко.
Вправними, бадьорими,
Дружними ростемо.
5) Аналіз змісту казки з
елементами вибіркового читання.
— Де розходилися три дороги?
— Куди вела кожна з них?
— Яка дорога найбільше цікавила
Мартіно?
— Яким був Мартіно?
— Чому люди прозвали його Вперта
Голова?
— Як він до цього ставився?
— Коли Мартіно попрямував
таємничою дорогою?
— Якою була ця дорога?
— Знайдіть та прочитайте її опис.
— Які слова свідчать про те, що
дорога була нелегкою?
— Хто зустрів Мартіно?
— Про що він розмірковував,
побачивши пса?
— Куди його привів пес?
— Яким перед ним постав палац?
— Хто стояв на балконі?
— Як зустріла його прекрасна
сеньйора?
— Яка розмова відбулася між ними?
— Що подарувала йому сеньйора?
— Про кого він думав, вибираючи
речі?
— Хто допоміг йому повернутися до
села?
— Як зустріли його односельці?
— Чи повірили в його розповідь?
— Чому інші мешканці села
поверталися ні з чим?
6) Робота в парах.
— Визначте головну думку казки.
— Спробуйте дібрати свій
заголовок.
7) Характеристика головного
героя.
— Серед поданих слів оберіть ті,
що характеризують Мартіно.
Скупий, впертий, жорстокий,
брехливий, наполегливий, відвертий, сміливий, підступний, настирливий,
турботливий.
— Свій вибір доведіть словами з
тексту.
8) Гра «Дочитай речення до
кінця».
Учитель читає початок речення, а
учні відшукують та дочитують його.
- Мартіно був таким настирливим,
... (що люди прозвали його Вперта Голова).
- Яких тільки скарбів не побачив
Мартіно... (в залах палацу).
- Хлопець змушений був сто разів
повторювати... (свою розповідь про те, що з ним трапилося).
- Мартіно йшов та йшов, ... (а
тунель не закінчувався, і дорозі не було кінця).
9) Фізкультхвилинка.
10) Гра «Голосування ногами».
Діти встають у дві шеренги: права
шеренга — «я вважаю, що твердження правильне», ліва шеренга — «я вважаю, що
твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи
навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукайте його в тексті. Якщо
речення правильне, то тупотить ногами права шеренга, неправильне — тупає ногами
ліва шеренга та називає пра-вильну відповідь.
11) Гра «Відновіть послідовність
подій у тексті».
У селі давно вирішили, що Мартіно
загинув.
(3)
Мартіно йшов та йшов, а тунель не
закінчувався, і дорозі не було кінця. (2)
Мартіно обдарував усіх — і
друзів, і ворогів.
(4)
Мартіно був таким настирливим, що
люди прозвали його Вперта Голова. (1)
12) Гра «Засічка — кидок». За
командою «кидок» — усі учні починають читати текст напівголосно.
За командою «засічка» —
зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким самим чином
читають ще раз. (Але не більше трьох разів!)
Під час повторного читання діти
переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це
доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом
результати покращуються.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Який твір читали на уроці?
— Чого він нас навчає?
— Хто автор цього твору?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Переказувати казку (с.
151–153).
Немає коментарів:
Дописати коментар