понеділок, 4 квітня 2016 р.

АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОНЯТТЯ ПРО ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ

АНАЛІЗ ПЕРЕВІРНОЇ РОБОТИ. ПОНЯТТЯ ПРО ПРИСЛІВНИК ЯК ЧАСТИНУ МОВИ (значення, питання, роль у реченні, зв’язок з дієсловами) 
Мета: ознайомити учнів з основними ознаками прислівника як частини мови; вчити розрізняти прислівники серед поданих слів, ставити до них питання, пов’язувати їх з дієсловами у словосполучення, вводити у речення; розвивати творчу уяву; виховувати спостережливість, прагнення відкривати нові знання. 
Хід уроку 
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ 
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ 
1. Аналіз перевірної роботи 
2. Перевірка домашнього завдання 
Вправа 321 
— Назвіть дієслова, їхні час, особу, число. 
Робота в парах 
— Дайте відповіді на запитання та виконайте завдання для повторення (с. 164). 
3. Каліграфічна хвилинка 
уч вч ор учора вчора 
— Доберіть спільнокореневі слова. 
4. Словникова робота 
— Запишіть відповіді на запитання. 
- Тане сніжок, 
Оживає лужок, 
День прибуває. 
Коли це буває? (Навесні) 
- Сонечко пече, 
Липа цвіте, 
Жито поспіває. 
Коли це буває? (Влітку) 
- Пустіють поля, 
Мокне земля. 
Дощ поливає. 
Коли це буває? (Восени) 
- Сніг на полях 
Лід на річках. 
Завірюха гуляє. 
Коли це буває? (Взимку) 
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ 
— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про нову частину мови. 
IV. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ 
1. Спостереження за мовним матеріалом 
— Послухайте вірш про цю частину мови. 
Ознаку дії називає, 
А також місце, час, причину 
Цієї дії визначає, 
І кожен цю частину знає, 
Бо це прислівник — всім відомий. 
Незмінна ця частина мови 
На запитання як? коли? 
Готова всім відповісти. 
Сміється сонце як? — ласкаво, 
Мандрує небом величаво, 
А небо голубіє дивно, 
Пливуть хмарини тихо, мрійно. 
Дзвенить кохана мова чисто, 
А кожне слово — урочисто; 
Земля стрічає нас святково, 
Сміються зорі загадково. 
Сади цвітуть коли? — Весною, 
Улітку трав моря шовкові, 
А восени врожай збирають, 
Узимку снігу всі чекають. 
Прислівників багато в мові, 
Усі яскраві, всі чудові! 
Щоб здобути знань основи, 
Вивчим цю частину мови! 
Л. Лужецька 
— Як же називається частина мови, яку ми починаємо вивчати? 
— Яким є значення прислівника? (Ознаку дії називає, а також місце, час, причину цієї дії визначає.) 
— На які питання відповідають прислівники? (Як? де? куди? коли? звідки?) 
— З якими словами найчастіше пов’язуються? (З дієсловами: посіяв (коли?) торік; пишеш (як?) чисто; говориш (як?) тихо.) 
— Якими членами речення найчастіше бувають? (Другорядними) 
2. Робота за підручником (с. 165–166) 
Вправи 322–324 
- Вправа 323 
Прислівники за абеткою: всюди, враз, вчасно, швидко. 
Словникова робота 
- Маленькі будиночки по коліях біжать, 
Хлопчики й дівчатка в будиночках сидять. (Трамвай) 
- Зачепився він за дріт: 
«Їду, їду в далеч міст! 
Їду, їду, не трясу, 
Гей, сідайте, підвезу!» (Тролейбус) 
Трамвай (англ. tramway, від tram — вагон, візок, і way — шлях) — наземний рейковий вид міського транспорту, переважно вуличний. 
Тролейбус — безрейковий механічний транспортний засіб (переважно пасажирський, хоча зустрічаються тролейбуси вантажні і спеціального призначення) контактного типу з електричним приводом. 
Слово тролейбус запозичене з англ. trolley bus, що в перекладі означає візок, що котиться по дротах. 
3. Фізкультхвилинка 
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ 
1. Первинне закріплення 
1) Робота в парах. 
— Прислів’я та приказки прочитайте, поясніть. До виділених слів поставте питання. 
1) Не лінися рано вставати та змолоду більше знати. 2) Що влітку вродиться, то взимку згодиться. 3) Бачить, як сова уночі. 4) Коли з нашим не в лад, то ми зі своїм назад. 5) Зробив діло — гуляй сміло. 
2) Робота в групах. 
— Замініть подані словосполучення одним словом-прислівником. 
Бігти, переганяючи один одного...                   уперше 
Повернутися додому у призначену годину...   наввипередки 
Йти, не знаючи дороги...                                   наздогад 
Брати участь у змаганнях перший раз...           вчасно 
2. Робота з орфографічним словником 
— Утворіть прислівники і запишіть, розкриваючи дужки. 
З одним прислівником складіть речення і визначте його граматичну основу. 
(В)вечері, (в)осени, (в)день, (з)аду, (на)пам’ять, (по)переду, (с)переду, (що)раз, (з)далеку, (з)далека. 
3. Самостійна робота 
— Доповніть речення прислівниками. 
Весняне сонце світить (як?)... 
Хмарки пливуть в небі (куди?)... 
Літак летить (коли?)... 
Проліски розцвіли (як?)... 
VI. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ 
— Про яку частину мови ви дізналися на цьому уроці? 
— Що про неї запам’ятали? 
— Наведіть приклади прислівників. Які основні ознаки прислівника? 
— Поясніть за допомогою прислівника зміст прислів’їв та приказок. 
- На Новий рік прибавилось дня на заячий скік (мало). 
- Мороз не велик, та стоять не велить (холодно). 
- Буває март за всіх варт (холодно). 
- Посій в пору, будеш мати зерна гору (вчасно). 
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ 
Вправа 324 (с. 166). 


Немає коментарів:

Дописати коментар