ВСТУП ДО РОЗДІЛУ. ЛЮБОВ ЗАБАШТА.
СКАЗАВ МУДРЕЦЬ... А
Мета: ознайомити учнів з новим
розділом «Світ дитинства в літературі», з віршем Любові Забашти «Сказав
мудрець...», зацікавити учнів змістом віршів; привернути увагу до засобів створення
поетичних образів; розширювати словниковий запас учнів; розвивати навички
виразного читання, кмітливість, пам’ять, логічне мислення, уяву школярів,
уміння обґрунтовувати свою думку; виховувати доброзичливе ставлення до
оточуючих, бажання творити добро.
Обладнання
та матеріали: зошит, олівець, ручка, книжка
Тип заняття: комбінований
Хід
уроку
І.
Організаційний момент (1хв)
II. Актуалізація
опорних знань учнів (6хв)
III. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності учнів (5хв)
IV. Повідомлення
теми, мети та завдань заняття (1хв)
V Вивчення
нового матеріалу (15хв)
VІ. Практична
робота (16хв)
VIІ. Заключний
етап (1хв)
І.
Організаційний етап
II. Актуалізація
опорних знань учнів
МОВЛЕННЄВА
РОЗМИНКА
Робота над скоромовкою. Гра «Дощик»
Діти читають хором. - Накрапає дощ (тихо).
- Дощ пускається сильніше
(голосніше). - Злива (голосно).
- Дощ слабшає (тихіше). Дощ припинився (читання
припиняється).
Своїх друзів пригощаю, Наливаю в чашки чаю,
Ось варення із порічки, А ось тістечко з сунички.
ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Відповіді на запитання рубрики
«Перевір свої досягнення» (с. 154).
III. Мотивація
навчально-пізнавальної діяльності учнів
— Сьогодні ми починаємо вивчати
новий розділ.
— Прочитайте його назву.
— Які твори будемо вивчати в
цьому розділі?
— Які твори письменників ми вже
вивчали?
— На скільки частин поділений
розділ?
— Як вони називаються?
2. Гра «Продовж речення»
- Вивчаючи твори цього розділу, я
навчуся...
- Я дізнаюся...
V Вивчення нового матеріалу
1. Читання вступної статті (с.
155)
— З чим автори порівнюють твоє
життя?
— Які питання ставлять перед
вами?
— Про що розкажуть вірші,
оповідання, казки, які ви прочитаєте у розділі?
— На що слід звертати увагу,
читаючи твори розділу?
2. Гра «Рибки»
Самостійне мовчазне читання вірша
Любові Забашти «Сказав мудрець...»
— До чого закликає автор вірша?
— Існування якої істини
підкреслює?
3. Ознайомлення з біографією
Анатолія Костецького
Робота в парах. Читання учнями
біографії Анатолія Костецького
— Які вірші поета ми вивчали?
(«Імена», «Дивна звичка»)
— Що згадує поет про своє
дитинство?
— Ким була його мама?
— У скільки років майбутній поет
засвоїв грамоту?
— Коли отримав перший диплом за
вірші?
— Кому вони були присвячені?
— Яка зустріч була для поета
вирішальною?
— Про що писав свої твори
Анатолій Григорович?
4. Фізкультхвилинка
Щось не хочеться сидіти, Треба трохи відпочити.
Руки вгору, руки вниз, Руки в боки, руки так,
Руки вгору, як вітряк. Вище руки підніміть
І спокійно опустіть. Плесніть, діти, кілька раз. За роботу, все гаразд!
5. Опрацювання вірша Анатолія
Костецького «Мрія»
1) Гра «Передбачення».
— Як ви вважаєте, про що
йтиметься у вірші, що має такий заголовок?
2) Виразне читання вірша
вчителем.
— Чи сподобався вам вірш?
— Які почуття він у вас викликав?
— Які картини ви уявляли слухаючи
його?
VІ.
Практична робота
3) Словникова робота.
Вдень
ходжу
уночі
щодуху
іздаля
вперто
зачепиш
неголосно
— Прочитайте слова спочатку згори
донизу, потім — знизу догори.
— Знайдіть серед цих слів
слова-антоніми (вдень — уночі).
— Знайдіть синонім до слова тихо
(неголосно), швидко (щодуху); антонім — до слова іздаля (зблизька).
4) Робота в парах.
Читання вірша учнями в парі.
Підготовка до виразного читання вірша
— У якому темпі, з якою
інтонацією і силою голосу будете читати вірш?
— Які рядки прочитаєте як роздум,
а які — рішуче, із застереженням?
5) Виразне читання вірша учнями. Кілька учнів виразно читають
вірш, а решта аналізують, чи вдало дібрано інтонацію, тон і темп читання.
6) Аналіз змісту вірша з
елементами вибіркового читання.
— Прочитайте перші рядки вірша.
Як ви їх розумієте?
— Про що розмірковує хлопчик?
— Про що він мріє?
— Коли в нього виникла ця мрія?
— Чому він хоче перерости Сергія?
— Чому
він зараз не наважується захистити дівчинку?
— Що б ви йому порадили?
Гра «Диктор телебачення».
Читати вірш, періодично
відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
9) Робота за ілюстрацією.
— Розгляньте ілюстрації до вірша.
— Кого художник зобразив на
ілюстрації? Які кольори він використав?
— Який настрій вони створюють? Як
передають характер персонажа вірша?
VIІ. Заключний етап
— Який твір читали на
сьогоднішньому уроці?
— Хто його автор?
— Чого нас навчає цей вірш?
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Виразно читати вірш (с. 155–157),
проілюструвати його.
Немає коментарів:
Дописати коментар