четвер, 21 квітня 2016 р.

ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ У ВИПАДКУ, КОЛИ ЧАСТКА МІСТИТЬ 0 ОДИНИЦЬ

ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ У ВИПАДКУ, КОЛИ ЧАСТКА МІСТИТЬ 0 ОДИНИЦЬ
Мета:формувати вміня ділити багатоцифрових чисел на двоцифрові у випадку коли чисельник містить 0 одиниць ; розвивати  мислення, увагу; виховуватиуважність.
Обладнання та матеріали:зошит, олівець, ручка
Тип заняття: формування вмінь і навичок

Хід уроку
І. Організаційний момент (1хв)
II. Актуалізація опорних знань учнів (10хв)
IІI. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (4хв)
IV. Повідомлення теми, мети та завдань заняття (1хв)
V. Практична робота (23хв)
VІ. Заключний етап (1хв)

І.Організаційний момент
 - Відкривайте ваші зошити запишіть число класна робота
ІI. Актуалізація опорних знань учнів
3. Математичний диктант
- Знайдіть 1/3 від суми 550 і 440.
- Частку чисел 69 і 23 збільшіть у 19 разів.
- Ширина  прямокутника  вдвічі  більше  його  довжини.  Обчисліть  площу  прямокутника, якщо ширина прямокутника 40 м.
- Яка кількість більше 2560 на 40?
- Яке число треба розділити на 300, щоб отримати 3?
- Скільки сантиметрів у 70 дм?
- Напишіть число, яке на одиницю більше числа 900 999.
Відповіді: 330; 57; 800 м2; 2600; 900; 700 см; 901 000.
4. Робота за підручником (с. 162)
Завдання 1036 (усно)
Завдання 1037.
17 136 : 51 = 336;  Перевірка: 336 • 51 = 17 136;
106 236 : 52 = 2043;  Перевірка: 2043 • 52 = 106 236.
ІII. Мотивація навчально-трудової  діяльності  учнів
— Сьогодні на уроці ми будеморозв’язувати приклади на ділення а ділитимимо ми…
IV. Повідомлення теми , мети та завдань уроку
ДІЛЕННЯ БАГАТОЦИФРОВИХ ЧИСЕЛ НА ДВОЦИФРОВІ У ВИПАДКУ, КОЛИ ЧАСТКА МІСТИТЬ 0 ОДИНИЦЬ
Мета:формувати вміня ділити багатоцифрових чисел на двоцифрові у випадку коли чисельник містить 0 одиниць
V. Вивченя нового матеріалу
 1. Робота за підручником (с. 162)
Завдання 1038
Фізкультхвилинка
VІ. Практична роботи
1. Письмове виконання завдань з поясненням на дошці
Завдання 1039
272 640 : 71 = 3840;  Перевірка: 3840 • 71 = 272 640;
202 950 : 45 = 4510;  Перевірка: 4510 • 45 = 202 950;
422 520 : 84 = 5030;  Перевірка: 5030 • 84 = 422 520;
150 664 : 74 = 2036;  Перевірка: 2036 • 74 = 150 664.
2. Зарядка для очей
Завдання 1040 (самостійно)
Розв’язання
1) 4 кг 500 г = 4500 г;
4500 • 8 = 36 000 (г) — маса 8 посилок;
2) 4 кг = 4000 г;
4000 • 17 = 68 000 (г) — маса 17 посилок;
3) 36 000 + 68 000 = 104 000 (г) — усього;
4) 8 + 17 = 25 (пос.) — усього;
5) 104 000 : 25 = 4160 (г) — середня маса однієї посилки;
4160 г = 4 кг 160 г.
Відповідь: 4 кг 160 г — середня маса однієї посилки.
VI. Заключний етап
Рефлексія
— Що нового дізналися на уроці?
— Яке завдання було найцікавішим?
 Повідомлення домашнього завдання
Виканати   1041,1042

вівторок, 19 квітня 2016 р.

СТЕП

Тема: «СТЕП »
Хід уроку
І. Організаційний момент (1хв)
II. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (2хв)
III. Актуалізація опорних знань учнів (5хв)
IV. Повідомлення теми, мети та завдань заняття (1хв)
V .Вивчення нового матеріалу(14хв)
VІ. Практична робота (17хв)
VІІ. Заключний етап (5хв)
І Організаційний момент
-          Дзвінок давно вже пролунав, запарти нас усіх покликав
учнів

II. Актуалізація опорних знань учнів
Природнича розминка «Чи вірите ви?» 
- Чи вірите ви в те, що перехідною зоною між зонами мішаних лісів і степу є лісостеп? 
- Чи вірите ви в те, що в межах лісостепу не розташовані Харківська, Полтавська, Черкаська області? 
- Чи вірите ви в те, що характерною рисою зони є поєднання лісу і степу? 
- Чи вірите ви в те, що опадів у лісостеповій зоні випадає багато? 
- Чи вірите ви в те, що територію не перетинають ріки Дністер і Дніпро? 
- Чи вірите ви в те, що у зоні лісостепу переважають чорноземи та сірі лісові ґрунти? 
- Чи вірите ви в те, що у зоні степів зосереджені родовища корисних копалин: залізні та марганцеві руди, кам’яне вугілля? 
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Гра «Упізнай мене» 
— Аж ось перед очима розкинувся неосяжно великий край. Доки сягає око, видно лише небо і трави. 
— До якої природної зони ми потрапили? 
IV. Повідомлення теми, мети та завданьзаняття
Тема: «СТЕП »
Мета: формування поняття про природні зони України; дати учням уявлення про степ
V .Вивчення нового матеріалу
— Як ви уявляєте зону степів? Що таке степ? 
— Знайдіть цю природну зону на карті. 
— Яким кольором її позначено? 
— Що ви можете сказати про її розміри? 
— Де на території України розташована лісостепова зона? 
Робота за підручником (с. 142–146) 
Вправа «Мікрофон» 
Учні відповідають на запитання на с. 142. 
— Де розташована зона степу? 
— Які форми поверхні тут переважають? 
— Назвіть річки цієї зони. 
— Розкажіть про погодні умови і ґрунти. 
— Розкажіть за малюнком 124 про рослини степу. 
— Як вони пристосувалися до життя у степу? 
— Розкажіть за малюнками 125, 126 про тварин степу. 
— Яке забарвлення вони мають? Чому?
— Чим займаються люди у цій природній зоні?
— Прочитайте і запам’ятайте висновки на с. 146.
— Якими словами ви збагатили на уроці свій словник?
Фізкультхвилинка
VІ. Практична робота
- Майже всі тварини степу набули жовто-сірого забарвлення. Так чи ні?
- Багато степових тварин, рятуючись від сонця і хижаків, пристосувалися жити в норах. Так чи ні?
- Степові птахи не гніздяться на землі. Так чи ні?
- У степах не мешкають плазуни. Так чи ні?
- У степах безліч комах: метеликів, жуків, сарани, коників. Так чи ні?
- Звірі степів не дуже дрібні. Так чи ні?
Гра «Знайди “зайве” слово»
Перепілка черепаха степова півники
стрепет ящірка прудка крокуси
дятел гадюка степова тюльпан
дрохва тушканчик півонії
боривітер типчак
Вікторина «Відгадай!»
- Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
- Дуже гірка рослина з різким ароматом. Худоба її не їсть. (Полин)
- Тваринка, в якої задні ноги в 4 рази довші за передні. (Тушканчик)
- Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел)
 - Маленьке, сіреньке, а хвостик, як шило. (Полівка)
Гра «Вірю — не вірю»
- Зима в степу тепла, зі значною кількістю снігу. (Ні)
- Найкращою порою року в степу є весна. (Так)
- Зона степів займає північну частину країни. (Ні)
- У степах можна зустріти деркача і дрохву. (Так)
- Основне багатство степу — соснові ліси. (Ні)
- Улітку в степу часто випадають дощі. (Ні)
- Навесні в степу зацвітають тюльпани, фіалки, горицвіти, півонії. (Так)
- Тварини степу мають яскраве забарвлення. (Ні)
- Майже всі степи розорані. (Так)
- У зоні степів знаходяться промислові міста Київ, Чернівці, Тернопіль. (Ні) 
Робота в парах
— Запишіть назви тварин степу за групами.
Лисиця, борсук, метелик, сарана, ховрах, тушканчик, гадюка степова, ящірка, перепілка, стрепет, боривітер, бабак, коник, жайворонок, богомол.
Звірі Птахи Комахи Плазуни
Тестування
1. У зоні степів ростуть такі рослини:
а) конвалія, суниця, чорниця, брусниця, копитняк, барвінок;
б) фіалки, незабудки, тюльпани, ковила, типчак, тонконіг;
в) підсніжники, магнолія, суничне дерево, олеандр, пальма, кипарис.
2. У зоні степу є заповідник:
а) Розточчя;
б) Поліський;
в) Асканія-Нова.
3. У заповіднику Асканія-Нова мешкають такі птахи:
а) тетеруки, глухарі, жайворонки, перепілки, орли;
б) дрохви, страуси, жайворонки, фламінго, пелікани;
в) качки, куріпки, тетеруки, дятли, кулики, лелеки, трясогузки.
4. Великі міста зони степів:
а) Ялта, Запоріжжя, Львів;
б) Миколаїв, Херсон, Запоріжжя, Донецьк, Луганськ;
в) Черкаси, Полтава, Суми.
5. Які заповідники створені в степовій зоні?
а) Асканія-Нова, Медобори;
б) Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський;
в) Поліський, Ялтинський.
6. Які з поданих тварин є типовими для степу?
а) Ховрах, тхір, перепілка, степова гадюка, одуд;
б) рябчик, вусач альпійський, бурий ведмідь;
в) зебра, кіт лісовий, пелікан, глухар.
7. Родовища яких корисних копалин зосереджено в зоні степів?
а) Торфу;
б) глини, мармуру;
в) залізних, марганцевих руд, кам’яного вугілля.
8. Які форми земної поверхні є в степовій зоні?
а) Рівнини, горби;
б) рівнини, горби, яри, балки.
8. Розгадування кросвордів «Степ»
Кросворд «Рослини»
1 С
2 Т
3 Е
4 П
1. Рослина, схожа на вогник з іскрами. (Костриця)
2. Рослина, що любить зариватися в землю. (Тюльпан)
3. Рослина з чорними ягодами, про неї складена пісня. (Терен)
4. Рослина, що має гіркі речовини, ліки від глистів. (Полин) 
Кросворд «Тварини» 
1  С 
2  Т 
3  Е 
4  П 
1. Тварина з коротким хоботом. (Сайгак) 
2. Тварина, у якої задні ноги у 4 рази довші за передні. (Тушканчик) 
3. Хижий птах, що полює на зайців, мишей, полівок. (Орел) 
4. Маленьке, сіреньке, хвостик, як шило. (Полівка) 
Робота в групах 
— Серед тварин степів багато таких, які риють нори у землі. З чим це пов’язано? Запишіть назви цих тварин. 
— Серед тварин степів багато таких, які добре бігають. З чим це пов’язано? Запишіть. 
І. Заключний етап
1.       Рефлексія
— Чим лісостеп відрізняється від степу? Чому? 
— У яку пору року в степах буйно розростаються трави? 
— Як рослини пристосувалися до нестачі вологи у степу? 
— Наведіть приклади пристосування тварин до життя в степу. 
— Які заповідники створено у зоні степу? 
— Які форми земної поверхні є в степовій зоні? 
— Які водойми зустрічаються в степовій зоні? 
— Які корисні копалини видобувають у степовій зоні? 
— Які заповідники діють на території степової зони? 
2.                   Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати параграф
3.                   Виставлення оцінок







































Фізкультхвилинки

Тік-так, тік-так,
 Всі ми робимо ось так. 
Руки вгору піднімаєм 
І повільно опускаєм.
 Один, два, три,
Руки ширше розведи.

______________________


Кожен бутончик 

Схилятися рад 
Вправо і вліво, 
Вперед і назад. 
Тепер не страшні їм 
Ні спека, ні злива — 
Вони розцвітають 
В букеті красивім.

______________________


На пальчики встанемо — 

До хмарин дістанемо.
Один, два, три, чотири, 
До хмарин дістанемо. 
Нахиліться стільки раз, 
Скільки квіточок у нас. 
Один, два, три, чотири, п'ять
Добре вмієм рахувать. 
Скільки покажу грибків, 
Стільки ви зробіть стрибків. 
Один, два, три, чотири, п'яті
Час усім відпочивать.

______________________


Щось не хочеться сидіти, 

Треба трохи відпочити. 
Руки вгору, руки вниз, 
Руки в боки, руки так, 
Руки вгору, як вітряк.
 Вище руки підніміть 
І спокійно опустіть. 
Плесніть, діти, кілька раз. 
За роботу, все гаразд!

______________________


Сіли, встали і сказали:

Са-са-са, са-са-са.
Сіли, встали і сказали:
Ось — оса.Сіли, встали і сказали:
Сі-се-си, сі-се-си.
Сіли, встали і сказали:
Вуса, вуса у оси.

______________________


Раз-два — дерева! (руки вгору, встали) 

Три-чотири — вийшли звірі! (йдемо) 
П'ять-шість — пада лист! (присідаємо) 
Сім-вісім — птахи в лісі, (руки в сторони) 
Дев'ять-десять — он сунички (присідаємо) 
Підвели червоні личка!(руки вгору, встати, усміхнутись)

Марія Чумарка «Казка про друга»

Тема:Марія Чумарка «Казка про друга»
Мета: розширитизнанняучнів про життєвий і творчий шлях Марії Чумарко, ознайомити з її твором  «Казка про друга»;
розширюватисловниковий запас учнів; розвиватинавичкивиразногочитання, кмітливість, пам’ять, логічнемислення, уявушколярів, умінняобґрунтовувати свою думку; виховуватидоброзичливеставлення до оточуючих, бажаннятворити добро. 
Обладнання та матеріали:зошит, олівець, ручка, книжка
Тип заняття: комбінований
Хід уроку
І. Організаційний момент (1хв)
II. Актуалізація опорних знань учнів (6хв)
III. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (5хв)
IV. Повідомлення теми, мети та завдань заняття (1хв)
V Вивчення нового матеріалу (15хв)
VІ. Практична робота (16хв)
VIІ. Заключний етап (1хв)
І.Організаційний етап
Клас! До працімерщій! 
Всіперешкодиздолатизумій. 
Працюватимемстаранно, 
Не втрачаєм часу марно. 
II. Актуалізація опорних знань учнів
Робота над скоромовкою. Гра «Дощик» 
Діти читають хором. 
- Накрапає дощ (тихо). 
- Дощ пускається сильніше (голосніше). 
- Злива (голосно). 
- Дощ слабшає (тихіше). 
- Дощ припинився (читання припиняється). 
Сидить сойка на сосні, 
Щось посапує у сні. 
А на смереку сова 
Колискову їй співа. 
Перевірка домашнього завданя
Гра «Обличчям до обличчя» 
Учні в парі повертаються одне до одного обличчям та переказують оповідання Всеволода Нестайка «Шура і Шурко». 
Гра «Чия історія краща?» 
Конкурс на краще продовження оповідання. 
III. Мотиваціянавчально-пізнавальноїдіяльностіучнів
— Сьогодні ми продовжимо розмову про дружбу. А тему сьогоднішнього уроку ви дізнаєтесь, склавши прислів’я із розсипаних слів. 
- Дерево, а, друзями, людина, корінням, міцне. 
(Дерево міцне корінням, а людина — друзями.) 
- Без, друга, туга, вірного, велика. 
(Без вірного друга велика туга.) 
— Як розумієте це прислів’я? 
— Спробуйте пояснити, що для вас означає дружба, за допомогою різних частин мови (робота в групах). 
1-ша група — іменник; прикметник; дієслово. (Друг, дружний, дружити)
2-га група — синоніми до слова друг. (Товариш, приятель, побратим)
3-тя група — антоніми до слова друг. (Ворог, противник, супротивник)
Складання «Асоціативного куща»
 ДРУЖА
— Про дружбу складено багато віршів, казок, пісень, створено безліч фільмів і мультфільмів. Пригадайте мультфільми про дружбу і скажіть:
- з ким дружив крокодил Гена? (Чебурашка)
- як звуть друзів із Простоквашино? (Дядя Федір, Матроскин, Шарик)
- назвіть друзів Вінні Пуха. (П’ятачок, ослик Іа, Сова)
- Він подружився із тим, хто живе у ставку, тільки посміхнувшись йому. Хто це? (Єнот)
- Хто друг Черепахи, що лежить на сонечку і співає пісеньку? (Левенятко)
— Молодці, ви добре знаєте мультфільми. Уміння дружити — найголовніша риса людини. Перевіримо, кого можна називати справжнім другом, поговоримо, як потрібно дружити. Допоможе нам у цьому твір Марії Чумарної «Казка про друга».
IV. Повідомлення теми, мети та завданьзаняття
Тема:Марія Чумарка «Казка про друга»
Мета: розширитизнанняучнів про життєвий і творчий шлях Марії Чумарко, ознайомити з її твором  «Казка про друга»;
V Вивчення нового матеріалу
Підготовка до опрацювання твору М. Чумарної «Казка про друга»
Гра «Передбачення».
— За назвою твору і ключовими словами спробуйте передбачити зміст казки.
Друг Сашко, комп’ютер, космічні подорожі, Компутик, планета Тайн, засумував, справжній друг.
Словникова робота. Робота у групах.
— З’єднайте стрілкою слова з їх лексичними значеннями. (На виконання цього завдання відводиться 15 с.)
Нудьгую                    пов’язаний з космосом
Космічний                    учні одного класу
Фотопристрої            сумую
Однокласники            небесне тіло
Комп’ютер                    прилади для фотографування
Планета                   електронна обчислювальна машина
Фізкультхвилинка
VІ. Практична робота
Опрацювання першої частини казки
Виразне читання першої частини казки вчителем
— Від чийого імені ведеться розповідь у казці?
— Про що розмірковує хлопчик?
— Кого він називає своїм другом?
— Знайдіть опис Компутика.
— Куди потрапив герой разом з Компутиком?
— Як ви вважаєте, чому планета має таку назву?
— Знайдіть її опис.
— Якими були місцеві жителі?
— Що відчув хлопчик, сидячи на горі? 
— Про кого він постійно думав?
— Що пригадував?
Опрацювання другої частини казки
Гра «Бджілки». Самостійне читання учнями другої частини напівголосно
— Що трапилося з екраном?
— Які почуття охопили героя?
— Як змінилося небо?
— Що хлопчик побачив високо вгорі?
— Чому йому вдалося впізнати нашу планету?
— Про кого знову згадав хлопчик?
— Від кого сподівався отримати допомогу хлопчик?
— Що розповідав хлопчикові невидимий голос?
— Знайдіть і прочитайте роздуми хлопчика про своє відношення до Сашка.
— Що йому вдалося збагнути?
Опрацювання третьої частини казки
Читання третьої частини казки учнями в парах
— Хто повернув хлопчика додому?
— До кого він забіг по дорозі до школи?
— Що йому розповів Сашко?
— Так хто ж справжній друг хлопчика? Доведіть свою думку.
— Що у казці вас вразило, що — здивувало?
— Коли ви хвилювалися найбільше?
— Знайдіть у тексті, який із рядків казки виражає її головну думку, та поясніть свій вибір.
Фізкультхвилинка
Гра «Засічка — кидок»
За командою «кидок» — усі учні починають читати текст напівголосно.
За командою «засічка» — зупиняються й олівцем позначають останнє прочитане ними слово.
Цей текст таким саме чином читають ще раз. (Але не більше трьох разів!)
Під час повторного читання діти переконуються, що прочитали більший обсяг — «засічка» поставлена вже далі. Це доводить їм необхідність багаторазового читання тексту, адже з кожним разом результати покращуються.
Поділ тексту на мікрочастинки. Складання докладного плану
План
1. Непросто знайти друга.
2. Поведінка Сашка.
3. Друг Компутик.
4. Планета Тайн.
5. Краса планети.
6. Надокучлива гра.
7. Сигнал Компутика.
8. Темний екран.
9. Самотність на чужій планеті.
10. Згадка про Сашка.
11. Мрія намалювати жителів планети.
12. Уявна розмова.
13. Розуміння прийшло.
14. Неуважність до друга.
15. Пробудження.
16. Зустріч із Сашком. 
17. Розмова. 
18. Здивування хлопця. 
19. Кулька з написом «таємниця». 
Мікродискусія «Обери позицію» 
— Висловте свою думку, чим кращий друг — комп’ютер, а чим — людина? 
— Підбийте підсумок нашій розмові та закінчіть речення: «Справжній друг — той, хто...». 
VIІ. Заключнийетап
Рефлексія
— Чи сподобався вам сьогоднішній урок? 
— Чи справдилися ваші очікування? 
— Який настрій у вас наприкінці уроку? 
Повідомлення домашнього завдання
Читати та переказувати
Виставлення оцінок