Тема: «ЛІСОСТЕП »
Мета: формування поняття про природні зони України; дати учням
уявлення про лісостеп; вдосконалювати навички роботи з географічною картою;
розвивати спостережливість, пізнавальний інтерес;
виховувати спостережливість,
захопленість неповторністю й величчю
природи.
Хід уроку
І.
Організаційний момент (1хв)
II.
Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів (2хв)
III.
Актуалізація опорних знань учнів (5хв)
IV.
Повідомлення теми, мети та завдань заняття (1хв)
V
.Вивчення нового матеріалу(14хв)
VІ.
Практична робота (17хв)
VІІ.
Заключний етап (5хв)
І Організаційний момент
-
Дзвінок
давно вже пролунав, запарти нас усіх покликав
учнів
|
II. Актуалізація опорних знань учнів
1.
Природнича розминка «Чи вірите ви?»
-
Чи вірите ви в те, що на Поліссі вирощують соняшники, помідори, кавуни?
-
Чи вірите ви в те, що на Поліссі вирощують картоплю, льон, жито, буряки?
-
Чи вірите ви в те, що на Поліссі виготовляють безліч речей з деревини?
-
Чи вірите ви в те, що у зоні мішаних лісів різноманітний тваринний світ?
-
Чи вірите ви в те, що у мішаних лісах мало грибів?
-
Чи вірите ви в те, що річки та озера мішаних лісів не багаті на рибу?
-
Чи вірите ви в те, що у зоні мішаних лісів створено Поліський заповідник?
2.
Тестування
1.
Де знаходиться зона мішаних лісів?
а)
На сході України;
б)
на півночі України;
в)
на півдні України.
2.
Зону мішаних лісів ще називають:
а)
українське Полісся;
б)
українське Поділля;
в)
українські степи.
3.
На Поліссі найпоширеніші:
а)
хвойні ліси;
б)
листяні ліси;
в)
мішані ліси.
4.
Який заповідник створено в зоні мішаних лісів?
а)
Канівський;
б)
Розточчя;
в)
Поліський.
5.
Які рослини є типовими для зони мішаних лісів?
а)
Горобина, крушина, ожина, ліщина;
б)
копитняк, барвінок, брусниця, чорниця;
в)
ковила, типчак, тонконіг, шавлія.
6.
У зоні мішаних лісів мешкають:
а)
зубри, олені, бобри, козулі, сайгаки, черепахи, антилопи;
б)
борсуки, лисиці, бізони, вовки, зебри, олені;
в)
їжаки, борсуки, зубри, ондатри, зайці, лисиці, дикі свині, бобри.
ІІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності
Розгадування анаграми
СОЛІТЕПС
(Лісостеп)
—
Ця природна зона розташована на південь від зони мішаних лісів.
IV. Повідомлення
теми, мети та завдань заняття
Тема: «ЛІСОСТЕП »
Мета: формування
поняття про природні зони України; дати учням уявлення про лісостеп
V .Вивчення нового
матеріалу
1. Робота
з картою
— Розгляньте
карту природних зон України.
— Покажіть на
карті всі природні зони України.
— Які природні
зони знаходяться південніше зони мішаних лісів?
— Якими
кольорами їх позначено?
— Де на
території України знаходиться лісостепова зона?
— Ця природна
зона охоплює центральні області України. Знайдіть їх на карті, перерахуйте
назви областей.
— Зіставте
фізичну карту і карту природних зон України. Які форми земної поверхні є в
лісостеповій зоні?
— Які водойми
знаходяться на їх території?
2. Робота за
підручником (с. 138–142)
Вправа
«Мікрофон»
Учні
відповідають на запитання на с. 138.
— Де розташована
зона лісостепу?
— Чому її так
називають?
— Які погодні
умови у цій зоні?
— Які ґрунти у
ній переважають?
— За малюнком
120 розкажіть про рослинний світ лісостепової зони.
— За малюнками
121, 122, 123 розкажіть про тваринний світ лісостепової зони.
— Чим займаються
люди у цій природній зоні?
— Розкажіть, про
що ви прочитали у «Бібліотечці природодослідника».
— Прочитайте і
запам’ятайте висновки на с. 142.
— Якими словами
ви збагатили на уроці свій словник?
Фізкультхвилинка
VІ. Практична
робота
1. Гра
«Незакінчене речення»
У південній
частині зони мішаних лісів значно тепліше і сухіше, ніж у північній, умови для
росту дерев стають усе менш сприятливими, поряд із лісами значні площі займають
поля і луки, поступово зона лісів переходить у... (лісостепову зону).
Зона лісостепу
називається так тому, що... (поряд із лісами значні площі займають поля і
луки).
У зоні лісостепу
ростуть такі рослини, як... (ковила, типчак, стоколос, полин тощо).
У зоні мешкають
лисиця, черепаха, заєць; але там не зустрінеш... (зубра).
2. Робота в парах
— Позначте
правильні відповіді.
- У зоні
лісостепу переважають такі ліси:
а)
березняки;
б) соснові
ліси;
в)
діброви.
- Які
заповідники створені в лісостепу?
а) Асканія-Нова,
Луганський;
б)
Поліський;
в) Канівський,
Медобори, Розточчя.
3. Гра «П’ять
речень»
Учні у п’яти
реченнях формулюють особливості лісостепової зони України.
VІІ. Заключний етап
1.
Рефлексія
—
Де знаходиться лісостепова зона? Покажіть на карті.
—
Яку форму має земна поверхня лісостепу? Яким кольорам вона відповідає?
2.
Повідомлення домашнього завдання
Опрацювати параграф
Виставлення
оцінок
Немає коментарів:
Дописати коментар