Неля Шейко-Медведєва. Лисиця, що впала з неба (П’єса-казка на 2 дії)
Мета: ознайомити учнів із творчістю Нелі Шейко-Медведєвої; розширити знання школярів
про п’єсу як жанр; поглибити розуміння побудови тексту п’єси; вчити знаходити за
допомогою вибіркового читання уривки, слова, які характеризують дійових осіб, вчити
розрізняти характеристики дійових осіб за їхніми висловами, вчинками; розвивати творчі
здібності учнів, дослідницькі якості; виховувати правдивість, відповідальність за свої
вчинки, вміння тримати слово.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У світ фантазії зробимо ще один крок.
А з творчістю ми вже стрічались не раз,
І знову вона завітала до нас.
ІІ. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА
1. Робота над скоромовкою
Гра «Дощик»
Діти читають хором.
Накрапає дощ (тихо).
Дощ пускається сильніше (голосніше).
Злива (голосно).
Дощ слабшає (тихіше).
Дощ припинився (читання припиняється).
Бобре, друже, друже бобре,
Міст зробив ти дуже добре:
Не бредуть бобри у брід,
Майстрові кричать: «Привіт!»
2. Гра «Звуконаслідування»
Забивайте цвяхи: Гбду! Гбдо! Гбде! Гбди! Гбда! Гбді! Гбді!
Імітуйте кінський тупіт: Птку! Птко! Птка! Птки! Птке! Птки!
Кидайте уявні тарілки партнерові: Кчку! Кчко! Кчке! Кчка! Кчки! Кчки!
ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
Гра «Хто краще?»
Конкурс на краще виразне читання байки Олени Пчілки «Котова наука».
ІV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ
— Прочитайте уривок із вірша, роз’єднавши слова.
Затихнувгомін. Взалізгаслосвітло,
Івраз, заполонившивсічуття,
розсунуласьзавіса...
Ірозквітложиття — мовказка,
йказка — мов життя.
— Пригадайте, як називається вірш. Хто його автор?
— Що показують у театрі?
— Що таке п’єса?
— Чим вона відрізняється від творів інших жанрів?
— Які особливості побудови п’єси?
— Які п’єси ви читали в 3-му класі?
— Продовжте речення: «Щоб показати п’єсу на сцені, потрібно...».
— Сьогодні ми ознайомимося з п’єсою Нелі Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».
V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Читання учнями статті про Нелі Шейко-Медведєву
— Де народилася письменниця?
— Де вона отримала вищу освіту?
— Для кого пише свої твори?
2. Фізкультхвилинка
3. Опрацювання першої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з
неба»
1) Підготовка до читання п’єси вголос.
Читання інструкції (с. 123)
— Як ви вважаєте, між ким відбуватимуться дії твору?
— Що ви знаєте про цих тварин?
— Продовжте думку:
хитрий, як...; покірний, як...; страшний, як...; впертий, як...; боязкий, як...
— Сьогодні ми маємо можливість перевірити правдивість цих сталих виразів. Ось
послухайте п’єсу-казку.
2) Читання твору вчителем.
3) Перевірка сприймання.
— Які дійові особи зустрічаються у п’єсі?
— Коли і як з’явилася Лисиця?
— Як вона розмовляє з Вовком?
— Чому Вовк захищає Лисицю?
4) Робота над виразністю читання.
— Які речення за метою висловлювання зустрічаються в тексті найчастіше? Зачитайте
кілька окличних речень; питальних.
— Як потрібно читати слова або речення, подані в дужках?
5) Самостійне читання першої дії п’єси учнями (спочатку — повільно, а потім, після
кожної вказівки вчителя,— дедалі швидше й швидше; кінцівку — скоромовкою).
6) Гра «Хто швидше читає?».
Знайти слова:
Вовка: «Постривайте! А останнє слово?».
Лисиці: «Ати, я бачу, розумна пташка...».
Ворони: «Не добрий, а дурний!».
— Чи сподобалася вам п’єса? Чим саме?
— Чи хотіли б ви дізнатися, що сталося з героями далі?
— Від чого автор застерігає читачів?
7) Гра «Віднімай та додавай, нове слово укладай».
ЗЛЮ + О + ДІ – Ю + ЙКА= ... (Злодійка).
Д__ + К__ + Ч = __ У __ А__ ... (Дукач).
КР + ЛУ – Р + НОК = ... (Клунок).
СІК – ІК + ЕЛЬ + ЧАС – С + НИ = ... (Сельчани).
Ф + ТОР – Т + Т + ЖНЕЦЬ – ЖН – Ь + Я = ... (Фортеця).
— З усіма відгаданими словами ви зустрінетесь, коли будете читати другу дію п’єси Н.
Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з неба».
— Прочитайте тлумачення слова дукач у підручнику.
4. Фізкультхвилинка
5. Опрацювання другої дії п’єси Н. Шейко-Медведєвої «Лисиця, що впала з
1) Словникова робота.
Читання слів в парі «луною»
Дрижить ополонка наставляє
шановні паморозь натомість
укинути злодійка замислила
фортеця сельчани позбутися
завивши пропонує побачивши
— Прочитайте кожний стовпчик слів на одному диханні. Який з них читати було легше?
— Які слова вам незрозумілі? (Кілька учнів шукають і зачитують пояснення цих слів у
тлумачному словнику.)
— Доберіть синоніми до слів замислила (задумала), натомість (замість), злодійка
(крадійка).
2) Гра «Рибки».
Самостійне мовчазне читання другої дії п’єси учнями.
3) Перевірка сприймання.
— Де відбуваються події другої дії?
— Скільки у ній дійових осіб? Хто вони?
— Чи з’явилися нові дійові особи?
4) Аналіз змісту другої дії п’єси. Вибіркове читання.
— Якої пори року відбувається друга дія казки? Чому ви вважаєте саме так? Доведіть свою
думку словами тексту.
— Що вчиняла Лисиця? Як вона ставилася до Вовка?
— Хто допомагав Лисиці в її злочинах?
— Чому вона вирішила позбутися Вовка?
— Як вона хотіла це здійснити?
— Чому Ворона допомагала Вовкові? Поясніть вислів «чорна справа».
— Як усі разом перехитрили Лисицю?
— Від чого автор застерігає читачів? Що засуджує?
6. Спостереження за мовою дійових осіб. Підготовка до інсценізації п’єси
— Хто з дійових осіб не має слів?
— Хто має дуже мало реплік?
— Розкажіть, які дії повинен виконати кожен із них.
— Які зміни настрою слід передати словами Вовка?
— З якою інтонацією потрібно читати слова Сірка, Ворони, Лисиці, Зайця?
7. Інсценізація п’єси
Учні у групах обирають уривок казки для інсценізації (той, що найбільше сподобався).
Читають, передаючи характер, настрій дійових осіб за допомогою голосу, міміки, жестів.
8. Гра «Голосування ногами»
Діти встають у дві шеренги: права шеренга — «я вважаю, що твердження правильне»; ліва
шеренга — «я вважаю, що твердження неправильне».
— Я читатиму речення, деколи навмисне замінюючи слово чи вираз, а ви швидко шукаєте
його в тексті. Якщо речення правильне, то тупає ногами права шеренга. Якщо речення
неправильне — тупає ногами ліва шеренга та зачитує правильну відповідь.
VІ. ПІДСУМОК УРОКУ
— Хто автор прочитаної п’єси-казки?
— Хто головний герой твору?
— Яким є ваше ставлення до нього?
— Чия поведінка видалася вам несподіваною? Чому?
— Учинки кого із персонажів ви засуджуєте, а кого — схвалюєте? Чому?
— Яку роль хотіли б зіграти у п’єсі? Чому?
VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підготувати інсценізацію уривка із п’єси (с. 123–133).
Підписатися на:
Дописати коментарі (Atom)
Немає коментарів:
Дописати коментар